Educate - Motivate - Inspire
Steubenville City Schools

Wrestling

Wrestling

HMS Wrestling vs Indian Valley
Coaches:
  • Jojo Saccoccia 
  • Tommy Goff
  • Seth Fluharty 
  • Schedule for the 2019-20 Season (PDF)

     DateOpponent Location
     Saturday, 12/7/19@ Martins Ferry Tournament  Martins Ferry
     Thursday, 12/12/19vs Oak Glen Harding Middle School
     Saturday, 12/14/19@ Oak Glen Tournament  Oak Glen
     Saturday, 12/21/19@ Buckeye Local Tournament  Buckeye Local
     Friday, 12/27/19@ Cambridge Invitational  Cambridge
     Thursday, 1/9/20@ Warwood (Dual) Warwood
     Saturday, 1/18/20@ Salem Tournament Salem 
     Friday, 1/24/20OVC Tournament Union Local 
     Saturday, 1/25/20OVC Tournament (continued) Union Local 
     **Information regarding departure times, weigh-ins, and start times will be announced days before the Dual or Tournament takes place.

    Results

    Martins Ferry Tournament (12/1/2018)
    Team: 1st Place 
     
    Individual placers:
    • 1st place: Ethan Waggoner, Cooper Blackburn, Spencer Ostovich
    • 2nd place: Cal Beadling, Kaiden Minella, Bryce Benton, Jordan West, Bryce Huff
    • 3rd place: Kingston Reynolds, Hakim Edwards, Jake Stachyra
    • 4th place: Zach Ford, Javin Harper, Zach Smith 

     

    Oak Glen (12/8/2019)

    Team: 2nd place 

    Individual placers:

    • 1st place: Cal Beadling, Kingston Reynolds, Ethan Waggoner, Spenser Ostovich
    • 2nd place: Kellen Marshall, Bryce Huff
    • 3rd place: Aiden Hendricks, Cooper Blackburn,  Justin Swift
    • 4th place: Jordan West, Tylik Sims, DaShon Seditz
    • 5th place: Logan Hale, Sabron Felton, Kaiden Minella
    • 6th place: Ethan Stimpert, Liam O'Brien, Savier Faulks, Hakim Edwards, Camden Vein, Meliki Manley 

     

    Buckeye Local (12/22/2019) 

    Team: 1st place 

    Individual placers: 

    • 1st place: Ethan Waggoner, Cooper Blackburn, Spenser Ostovich
    • 2nd place: Cal Beadling, Kaiden Minella,
    • 3rd place: Jordan West, Kingston Reynolds, Javin Harper, Bryce Huff
    • 4th place: Tylik Sims, Hakim Edwards, Domenic Stanley,
    • 5th place: Logan Hale, Ethan Stimpert, DaShon Seditz, Jake Stachyra
    • 6th place: Aiden Hendricks, Sabron Felton, Camden Vein, Kellen Marshall

     

    Cambridge 

    Team: 6th (out of 40) 

    Individual placers: 

    • 1st place: Ethan Waggoner, Spenser Ostovich
    • 3rd place: Cal Beadling, Bryce Benton
    • 4th place: Bryce Huff
    • 5th place: Kingston Reynolds
    • 6th place: Jordan West 

     

    Best of the Midwest (4 HMS wrestlers participating)

    • Ethan Waggoner - 1st & Most Outstanding Wrestler title
    • Spencer Ostovich - 3rd

     

    Ohio Valley Championship (1/25-26)
     Team - 2nd place overall
    Individual placers: 
    • 1st place: Spenser Ostovich (2 time placer) & Ethan Waggoner (2 time Champion)
    • 2nd place: Cal Beadling & Cooper Blackburn
    • 4th place:  Savier Faulks
    • 5th place: Bryce Huff (2 time placer), Kaiden Minella, Kingston Reynolds (2 time placer), Jordan West
    • 6th place: Bryce Benton, DaShon Seditz 

    OAC Jr. High District Championship

    Individual Placers:

    • Champions: Cal Beadling (84 lbs) & Ethan Waggoner (132 lbs)
    •  2nd place: Spenser Ostovich
    • 7th place: Kaiden Minella 

    Jr. High State Duals - Thomas Worthington (2/23) 

    • HMS team - 3rd place, Division 2
      • HMS 63 - Bexley 34
      • HMS 83 - Poland 15
      • HMS 64 - Medina Buckeye 30

    HMS Placers at OAC State Championships

    HMS Wrestling Stats

    Season Recap 2018-19

    View text-based website